نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه ۱۲ آبان۱۳۹۲
اين گياه كه به اذربايجاني بوقناق نام دارد در محلهاي مختلف اسامي مختلفي دارد كه زول هم ناميده مي‌شود.

گياهي است كه ارتفاع آن 200-50 سانتيمتر است ، ساقه آن مثلثي ، پوشيده از تارهاي پنبه‌اي به رنگ سفيد و آبي روشن است. تمام قسمتهاي ساقه و شاخه‌ها بالدار است و در كناره و نوك آنها خار وجود دارد. برگهاي آن بزرگ ، دراز ، بيضي با كناره‌ي خاردار و گلها بنفش به شكل يك طبق ضخيم و متراكم است كه گلها در آن قرار دارند و منتهي به خار هستند و در انتهاي ساقه‌ي گل دهنده در تابستان ظاهر مي‌شوند. تخم آن ريز ، مثلثي شكل ، خاكستري رنگ و طعم آن شيرين است.

اين گياه در تبريز ، همدان ، اصفهان ، كردستان ، اذربايجان ، دامنه‌هاي البرز و زاگرس در ارتفاع 2600 متر از سطح دريا مي‌رويد.

جوشانده‌ي 30-25 گرم ساقه و ريشه‌ي تازه‌ي گياه در 500 ميلي‌ليتر آب استفاده مي كنند و اين جوشانده بسيار بدمزه و تهوع‌اور است و چند بار قي ايجاد گرده و مانند مسهل صفرا عمل مي كند. گذاردن برگهاي له شده گياه يا ماليدن شيره‌ي گياه بروي پوست براي التيام زخم و كنترل زخمهاي كچلي ، جرب و حتي در برخي موارد براي زخمهاي حالت سرطاني اثر مفيد دارد.

« عرق بوقناق » را که از گیاه « بوقناق » یا زول شتره می گیرند از گیاهان با رویش بیابانی و وحشی است که موجب درمان بسیاری از بیماری هاست. « عرق بوقناق » بسیار مقوّی و موثّر است به همین دلیل حتماً باید با قند و کمی عسل میل شود.

« عرق بوقناق » برای درمان کاهش پلاکت بسیار موثّر بوده و گلبول های قرمز خون را افزایش می دهد. و از این طریق در درمان کم خونی و تنگی نفس و آسم و نیز کاهش سکته های مغزی و قلبی موثّر است. عرق بوقناق پوست و عروق پوستی را باز و پوست را شفّاف می سازد.


52 خاصیّت دارد که به طور خلاصه عبارتند از:

« عرق بوقناق » جوش صورت را به علّت فعّال کردن کبد و تصفیه خون از بین می برد. برای نفخ معده و روده بسیار موثّر است. برای دستگاه گوارش، درمان کولیت و فعّال کردن کبد و تولید صفرا و ریختن آن در اثنی عشر روده و تجزیه و تحلیل چربی ها ( تری گلیسیرید و کلسترول ) بسیار خوب و موثّر عمل کرده است.

غدد فوق کلّیه را فعّال کرده و ترشّح آدرنالین را تنظیم می کند و استرس و عصبانیّت و اضطراب را از بین می برد.

از همه جالب تر افزایش انسولین و فعّال کردن لوزالمعده و کاهش قند خون و درمان دیابت است. به همین جهت در افراد غیر دیابتی باید حتماً با کمی عسل طبیعی میل شود. چون به شدّت قند خون را کاهش می دهد.


بیماران قندی می توانند هر 4 ساعت یک استکان عرق بوقناق را تناول کنند و اثرات معجزه آسای کاهش دیابت و درمان آن را تجزیه کنند و اگر به همین ترتیب ادامه دهند قند بالا را کاهش داده و پایین می آورد.

عرق بوقناق یبوست را از میان برده و به روده ها نرمی می دهد. برای افرادی که ناراحتی معده و کولیت دارند، قبل از غذا یک استکان و بعد از غذا نیز نصف استکان تناول نمایند. « عرق بوقناق » را می توان بیست دقیقه قبل از غذا تناول نمود. در طول روز به جای آب می توان به طور متناوب از « عرق بوقناق » و چند ساعت بعد « عرق هوفاریقون » و چند ساعت بعد « عرق ایرسا » تناول کرد و آثار آن را که تنظیم تمام اعضای بدن و شفّافیّت پوست و طراوت و شادابی و تحرّک و سر زندگی و از میان رفتن اوره و اسید اوریک و چربی و کلسترول و قند و تیرگی پوست و تناسب اندام است، ملاحظه نمود.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه ۱۲ آبان۱۳۹۲

نام‌هاي ديگر آن: کنگر زن بابا،خار زن بابا، چرخه، چرخله، كنگرخر،کنگر کوهی، مي‌‌باشد.باد آور لغت فارسی آن است و کنگر سفید،خار مقدس نیز نامند. به عربی شوکة البیضاء، شکاعا و به ترکی قالغان و به کردی کرکول می نامند. به اندازۀ دو ذرع بلند می شود.

این گیاه برای دردهای نیمه سر (میگرن)، سینه پهلو، اسهال، بی اشتهایی، ارتعاش، مرض جلدی، طپش قلب و انواع ضعف و بیحالی نافع است و به عنوان تقویت کننده، عرق آور، مدر، تصفیۀ کنندۀ خون، مقوی دستگاه هاضمه، ضد سرطان، ضد عفونتهای کلیه، کبد و معده، جلوگیری کنندۀ قیّ در زمان حاملگی، ضد عفونت سینه، دافع تب، نافع ذات الجنب و روماتیسم استفاده می شود. این گیاه اسید اوریک بدن را نیز خارج می سازد.

1. طبع آن گرم و خشك است و عده‌اي آن را سرد گفته‌اند.
2. جهت قطع خونروي از سينه و مقعد از ريشه و ميوه اين گياه به صورت دمكرده استفاده مي‌شود.
3. جهت بيماري‌هاي كبد و معده مي‌توان ازدمكرده اين گياه استفاده‌كرد.
4. جهت درمان تب‌هاي كهنه از دمكرده ريشه و ميوه اين گياه مي‌توان استفاده كرد.
5. جهت التيام زخم برگ‌هاي اين گياه را كوبيده به صورت ضماد بگذارند.
6. براي زخم‌هاي كچلي نيز مفيد مي‌باشد به صورت ضماد بگذارند.
7. براي رعشه و فلج دمكرده ريشه و برگ اين گياه مفيد است.
8. براي جذام از اين گياه مي‌توان استفاده كرد.
9. براي زخم‌هاي سرطاني نيز از اين گياه مي‌توان استفاده كرد.

این گیاه را باید پیش از بازشدن کامل گل آن بپیچند و 40-50 گرم آن را در یک لیتر آب ده دقیقه بجوشانند و مصرف کنند.


File:کنگر وحشی تهیه شده توسط احمد نیک گفتار1391.JPG

توضیحات بیشتر:


كنگر ،باد آورد ، حرشف ، كندل ، كعوب ،خارسپيد ، شوكة البيضاء ، كنگر سفيد :

گياهي است خود رو  و خاردار ، داراي ساقه راست و برگ هاي بزرگ و بريده و پوشيده از تار كه بلندي اين گياه تا يك متر هم مي رسد . ثمرش مثل قبه و پرخار و گلهايش بنفش ،سرخ و يا سفيد است وبيشتر دردامنه كوه هامي رويد . ساقه هاي سفيد ،كوتاه و ستبرش با گل و شكوفه اش در پختن بعضي از خوراك ها بكار مي رود . نويسنده تحفه معتقد است گرم و خشك بوده و بيخ آن قوي تر از بقيه اجزايش ميباشد . خنك كننده و تحليل برنده است و تخمش گرم تر و در بازكنندگي قوي تر از بوته آن است .

كنگر مسهل بلغم غليظ و مقوي مغز وتقويت كننده قلب و از بين برنده ماليخوليا ،فساد فكر و خيال بافي (سودا) مي  باشد . اين گياه ، ادرار آور و حيض آور و برطرف كننده انسداد ها بوده ، دافع سموم و درمان كننده گزيدگي حشرات موذي  است . معالج خون ريزي از ريه واسهال كهنه و واگير دار بوده و درد معده و تب هاي مزمن و سوداوي و صفرايي را برطرف ميكند . تخم آن جهت تحليل ورمها و نفخ و درمان كمر درد مورد استفاده قرار مي گيرد . مضمضه ي پخته آن براي دندان درد و ضماد اين پخته بر محل  براي از بين بردن ورم و التهاب  مفيد مي باشد . ماليدن ساقه تازه آن بر محل گري  آن را علاج مي كند . كنگر (بادآورد )ضد تشنج بوده و كوبيده آن را اگر بر شكم ضماد كنند ، انسداد روده ها را باز ميكند . بند آورنده خون از رگ و بيني است و در علاج ترنجيدگي (فشرده شدن عضلات )، مخصوصا كودكي كه جنبش عضلات او كم است سودمند است . سابيده كنگر را اگر برجاي نيش عقرب بگذارند سم آن را برمي گرداند . كنگر داراي ويتامين هاي a و b  و e  و املاح زيادي است . هورمونهاي  گياهي آن باعث تقويت ترشح غدد مي گردد. از اين رو در معالجات هورموني خدمات شاياني دارد  .  در تقويت غرايز جنسي مشهور است و محرك شهوت بوده و آن را لذت بخش مي نمايد . در  درمان بيماري برص (پيس ، لكه هاي سفيد روي پوست كه بيماريي هورموني است )فوق العاده موثر است .  چون اين بيماري در اثر نامتعادل بودن ترشحات غدد داخلي ايجاد شده و كنگر اين ترشحات را تنظيم مي نمايد . براي درمان اين بيماري آب كنگر را گرفته و با يك سوم آن موم و روغن مخلوط كرده ، روي لكه هاي پيس بگذاريد . كنگر درمان كننده ديابت بوده و زخم ريه و روده را التيام مي بخشد . صمغ بوته ي آن قي آور بوده كه همراه با  قي، صفرا و بلغم را خارج كرده و مقدار خوراك آن از 3 تا 7 گرم مي باشد .  گياه  بادآورد براي كليه و مثانه كم كار خوب نيست ولي ريشه اش سودمند مي باشد  . در قديم از اين گياه  براي خورش كنگر وبا كشك و ماست به صورت بوراني براي غذا استفاده مي كرده اند .

در ادامه نوعي ديگر از كنگر را كه اروپايي ها به نام آرتيشو مي شناسند و خواص تقريبا مشابه با كنگرايراني دارد را معرفي مي نمايم . آرتيشو artichaut ،ارده شاهی، كنگرفرنگي ، كنگر بستاني ، انگنار (نام ترکی)، قناريه :

يكي از سبزي هاي خوردني ، بوته اي است كوتاه داراي برگ هاي سفيد خاردار و كمي تلخ كه ساقه نزديك به ريشه و گلها و شكوفه هايش خورده مي شود در اروپا پخته و خام آن را مي خورند . داراي قند و نشاسته و املاح معدني از قبيل منگنز و فسفر و  ويتامين هاي  a  و   b بوده ، در تقويت سلول هاي مغز و تقويت قلب نافع است . اشتها را تحريك كرده و در تصفيه ي خون و پايين آوردن كولسترل و اوره مورد استفاده قرار مي گيرد . جوشانده برگ كنگر براي كبد سودمند است .خواص ديگرآن مانند كنگر ايراني است .  به مادران شيرده توصيه  مي شود كه كنگر نخورند زيرا شير پستان را خشك مي كند . پخته آرتيشو را تازه بايد مصرف كرد و نبايد براي روز هاي بعد نگاه داشت زيرا نوعي ميكرب كه باعث دل درد و مسموميت شده در آن رشد مي كند.گیاه انگنار از ایران به اروپا رفته  ولی ماامروز حتی اسم آن رافراموش کرده ایم وسبزی فروشی ها که در فصل بهار انگنار می فروشند آن را به اسم فرانسوی (آرتیشو ) می خوانند.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه ۱۱ آبان۱۳۹۲

بیش از نیمی از گندم صادراتی آمریکا از نوع تغییر ژنتیک یافته و به منظور آزمایش مخفیانه آن بر روی انسان هاست.

مرکز مطالعات سیاستگذاری و تجارت کشاورزی دانشگاه داکوتای شمالی گزارش داده است که بیش از نیمی از گندم تغییر ژنتیک داده (GMO) بهاره تولید شده آمریکا در سال زراعی جاری به کشورهایی صادر می شود که مصرف این نوع گندم را قبول نکرده و از نوع آن بی اطلاعند.

بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه ۱۰ آبان۱۳۹۲

دل پیچه:

محمد ابن ابراهیم جعفی گوید: مردی به امام رضا(ع) از دل پیچه شکایت کرد که نزدیک است او را بکشد. از آن حضرت خواست برای او دعا کند ، زیرا داروهای زیادی را به کار برده و نفعی نداشت بلکه بر درد آن هم افزوده است.
محمد گوید: امام رضا(ع) تبسمی کرده و فرمودند: وای بر تو! اگر من ازخداوند بخواهم که آن برطرف شود همانا از خداوند می خواهم به حول قدرت خود آن را از تو برطرف گرداند. سپس زمانی که دل پیچه تو شدید شد ،گردویی را داخل آتش کن تا حرارت به داخل آن برسد و همه ی پوستش راتغییر دهد و بعد آن را بخور که در همان ساعت دل پیچه ات آرام گیرد.
محمد گوید: به خدا سوگند یک بار آن را انجام دادم دل پیچه از من برطرف شد به اذن الله عزوجل.

شب ادراری کودکان:

امام صادق علیه السلام برای شب ادراری کودکان نسخه ای دارد به این روش که :
یک عدد گردو را به همراه پوست سخت آن روی شعله غیر مستقیم قرار داده تا کاملا مغز آن پخته گردد و شب به کودکی که شب ادراری دارد بخورانید به مدت ده شب (هر شب یک گردو)-
 
 
يا ايها الرسل كلوا من الطيبات و اعملوا صالحا اني بما تعملون عليم:مومنون 51

يا ايها الذين امنوا كلوا من طيبات ما رزقناكم واشكروالله ان كنتم اياه تعبدون:بقره 172

و كلوا مما رزقكم الله حلالا طيبا و اتقوا الله الذي انتم به مومنون :مائده 88

يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين:بقره 168

به علت ثبت این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ،هرگونه کپی برداری بی اجازه،پیگرد قضایی خواهد داشت!!!
tebbehirani@gmail.com
www.tebbeirani.com